Jak oszczędzać baterię w smartfonie?

Jak oszczędzać baterię w smartfonie?

Nowoczesne smartfony multimedialne często oferują szereg innowacyjnych, zaawansowanych funkcji. Niestety, w parze z dużymi możliwościami urządzeń, nie zawsze idzie dobra żywotność akumulatora. Co zrobić, aby Wasz telefon wytrzymywał na jednym cyklu ładowania nieco dłużej?


Krótki wstęp, czyli „o czym warto wiedzieć”

Niemal każdy smartfon oferuje nam kilka trybów oszczędzania baterii. Google, czyli wydawca Androida, którego znajdziemy w większości urządzeń na rynku, także dostrzega ten problem. W nowym Androidzie Pie, wydawca skupił się m.in. na optymalizacji ogniwa akumulatora. Warto jednak pamiętać o tym, że sporo możemy też zmienić samodzielnie, niezależnie od tego, czy mamy najnowszą wersję Androida w swoim smartfonie.

#1 Zmiana ustawień jasności wyświetlacza i czasu podświetlenia

Jasny ekran o dużej jasności wygląda pięknie. Warto jednak pamiętać o tym, że bardzo mocno obciąża on baterię, zaniżając czas pracy urządzenia. Warto więc zmniejszyć jasność maksymalną. W tym celu musimy wyciągnąć gestem palca górną belkę nawigacyjną, a następnie dopasować na skali poziom jasności, który będzie dla nas komfortowy. Możemy też zaufać urządzeniu, włączając jasność automatyczną, którą odnajdziemy w ustawieniach wyświetlacza. W ustawieniach warto też zmniejszyć długość podświetlenia ekranu. To sprawdzony sposób, który po jakimś czasie zaowocuje lepszymi osiągami baterii.

#2 Wyłączenie transmisji danych i GPS

Aby smartfon mógł spełniać swoją rolę, powinien być na stałe podłączony do sieci. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie ku temu, aby w ustawieniach łączności wyłączyć sieć WiFi czy transmisję danych, kiedy akurat wiecie, że nie będziecie musieli korzystać z urządzenia. Trochę energii da Wam też wyłączenie takich modułów łączności, jak Bluetooth, NFC czy GPS. Rezygnacja z tego drugiego zwiększy także nieco Waszą prywatność.

#3 Tryby oszczędzania energii

Wielu producentów oferuje swoje własne technologie, które mają pomóc oszczędzać baterię. Warto z nich korzystać, bowiem często podchodzą one do problemu dość kompleksowo. Można je włączyć zarówno z poziomu górnej belki nawigacyjnej, jak i z ustawień naszego smartfona. Tego typu rozwiązania dają Wam dość szerokie możliwości personalizacji, wyboru funkcji, które w danej chwili chcecie wyłączyć.

Warto pamiętać też o trybie maksymalnego oszczędzania baterii. Docenicie go, gdy akurat będziecie w trasie, z dala od ładowarki, a poziom naładowania Waszego smartfona będzie już bardzo niski. Warto jednak wcześniej dokładnie zapoznać się z jego działaniem, bowiem wyłącza on zdecydowaną część funkcji smartfona, zezwalając w zasadzie tylko na telefonowanie i wysyłanie SMS-ów.

zdjęcie główne z: Pixabay