Jak utworzyć automatyczną kopię zdjęć w chmurze?

Jak utworzyć automatyczną kopię zdjęć w chmurze?

Mówi się, że najlepszy aparat to ten, który mamy akurat pod ręką. W obecnych czasach, zwykle jest to nasz smartfon. Warto jednak zatroszczyć się o to, aby Wasze zdjęcia nie przepadły wraz z awarią bądź kradzieżą urządzenia. Co trzeba zrobić, aby fotografie były bezpieczne? Na przykład włączyć funkcję kopiowania zdjęć do chmury danych.


Krótki wstęp, czyli „o czym warto wiedzieć”

Era płatnych kont, które przechowywałyby Wasze zdjęcia wprawdzie nadal trwa w najlepsze, jednak wielu producentów oprogramowania za darmo daje Wam parę gigabajtów na Wasze pliki. Są to zarówno narzędzia firm trzecich, producentów smartfonów, jak i usługi od takich gigantów branży, jak Google, Apple czy Microsoft. Co ważne, cała procedura jest bardzo prosta i zajmie Wam tylko parę minut.

#1 Zdjęcia Google

Praktycznie każdy smartfon ma folder z preinstalowanymi aplikacjami od Google. Znajdziecie w nim aplikację o nazwie Zdjęcia Google. Włączamy ją, a następnie logujemy się na nasze konto. Jeśli nie macie jeszcze konta Google, można je utworzyć z poziomu aplikacji. Warto zauważyć, że narzędzie daje nam też możliwość wykonania kopii danych całego urządzenia. Warto rozważyć, czy jej nie potrzebujecie.

#2 Zgody i kopie danych

Kolejnym krokiem jest wyrażenie zgody na przechowywanie Waszych danych w chmurze Google. Będą one zabezpieczone Waszym e-mailem oraz ustanowionym hasłem. Chcąc zwiększyć bezpieczeństwo, warto aktywować też weryfikację dwuetapową. Wtedy, przy każdej próbie logowania na konto otrzymacie na swój numer telefonu SMS-a z indywidualnym kodem dostępowym. Możemy też wybrać, czy nasze zdjęcia mają być synchronizowane z wykorzystaniem łączności operatora, czy tylko przez sieć WiFi, co pozwoli Wam zaoszczędzić trochę transferu z paczki danych operatora.

#3 Rozdzielczość zdjęć

Google podeszło do kwestii zdjęć dość praktycznie. W ustawieniach możecie wybrać, czy zdjęcia mają być przesyłane w domyślnej, wysokiej jakości czy w nieco niższej, co może przekuć się na mniejszą ekspozycję detali. Warto się nad tym zastanowić, bowiem mniejsze zdjęcia to mniejsze wykorzystanie transferu oraz mniejsze obciążenie konta, które jest ograniczone do kilku darmowych gigabajtów. Za więcej trzeba zapłacić.

zdjęcie główne z: Pixabay