Niespodziewany debiut Xperii XZ2 Premium od Sony odbył się… kilka godzin temu

Niespodziewany debiut Xperii XZ2 Premium od Sony odbył się… kilka godzin temu

Bez fleszy, reflektorów, kamer, czy choćby małej konferencji prasowej, Japończycy poinformowali właśnie, że do rodziny urządzeń z „XZ2” w nazwie dołączył właśnie nowy smartfon. Z ciekawą, podwójną matrycą główną i kilkoma nowościami, które mogą przysporzyć urządzeniu niemałego zainteresowania.


Spokojnie można stwierdzić, że takiego obrotu spraw nie spodziewał się chyba nikt. Jeszcze wczoraj spekulowaliśmy o nowej matrycy IMX600, ale nie sądzę, że ktoś z Was choćby marzył o tym, że Japończycy pokażą topową wersję flagowca w zaledwie dwa miesiące po debiucie całkiem udanej Xperii XZ2, którą miałem już przyjemność testować. Nowy produkt z Japonii, to nie tylko zaskoczenie, to także nowości, w tym i te, na które wiele osób czekało od dłuższego czasu.

Sony wprowadziło wreszcie podwójną matrycę aparatu głównego. Szok. Większym szokiem dla fanów marki powinno być jednak obniżenie parametru światła z „nietykalnej” ostatnimi laty przesłony F/2,0 do F/1,8 w 19-megapikselowym aparacie z sensorem RGB i do wartości F/1,6 w 12-megapikselowym obiektywnie monochromatycznym.

 

Fot: Sony Mobile

Nie mogło naturalnie zabraknąć SuperSlowMotion w rozdzielczości Full HD przy szybkości 960 klatek na sekundę, które oferuje także flagowa Xperia XZ2. Producent zdecydował się też zaimplementować wsparcie dla rozdzielczości 4K wraz z technologią HDR. Taki zabieg to u Sony niemal gwarancja genialnej jakości wideo. Do pełni szczęścia zdaje się brakować tylko optycznego stabilizowania obrazu.

Godnym uwagi jest „krok w tył” w kwestii wyświetlacza. Sony z sobie znanych względów odpuszcza w XZ2 Premium format 18:9, który odnajdziemy w XZ-Dwójce i wraca do korzeni, czyli do formatu 16:9 przy przekątnej 5,8 cala. Firma usiłuje zrekompensować tę decyzję wdrożeniem rozdzielczości 4K, co daje niesamowicie wysokie zagęszczenie pikseli na cal, wynoszące aż 759 PPI. Sony informuje, że zastosowana technologia wyświetlacza ma cechować się o 30% wyższym poziomem jasności względem starszych modułów wyświetlaczy, których firma używała w swoich flagowcach.

Specyfikacja oddaje nam topowego Spandragona 845, 6 GB RAM, frontowe głośniki stereo wraz z technologią DVS oraz akumulator o pojemności 3540 mAh. Całość zamknięta w szklanej obudowie, która spełnia certyfikację IP65/58, a dodatkowo została pokryta szkłem ochronnym Gorilla Glass piątej generacji. Na froncie odnajdziecie naturalnie kamerkę do zdjęć selfie, ma ona 13 megapikseli i światło F/2.0.

Co ciekawe, producent nie podaje precyzyjnej daty debiutu urządzenia, ceny ani nawet rynków, na których XZ2 Premium będzie dostępna w oficjalnej dystrybucji. Wiemy tylko, że smartfon będzie dostępny w czarnej i srebrnej wersji kolorystycznej. Trudno też dywagować nad tym, czy urządzenie będzie osiągalne w przedsprzedaży z tak atrakcyjnym gadżetem jak PlayStation 4 Slim, które towarzyszyło Xperii XZ2.

Na te wszystkie informacje trzeba po prostu poczekać, najpewniej do kalendarzowego lata tego roku.

 

źródło: Sony Mobile

zdjęcie główne: screen ze strony Sony Mobile