TOP 5 smartfonów z ekranem do pięciu cali

TOP 5 smartfonów z ekranem do pięciu cali

Na rynku pojawiają się urządzenia z coraz większym ekranem. Bardzo szybko pokonaliśmy barierę pięciu cali, a obecnie, w 2019 roku, 6-calowe ekrany nie dziwią już nikogo. Jednak warto pamiętać o tym, że osoby, które poszukują urządzenia z niewielkim ekranem, który jest mniejszy od pięciu cali, także mają w czym wybierać.


Apple iPhone 8

Apple iPhone 8, fot: producenta

Ostatni smartfon z logo nadgryzionego jabłuszka, który wygląda jak „typowy iPhone”. Chodzi oczywiście o centralnie ulokowany, okrągły przycisk oraz relatywnie niewielki – na tle całej bryły – ekran. Jednak niech wygląd Was nie zmyli. To świetne, genialnie grające urządzenie o bardzo mocnej specyfikacji oraz ponadprzeciętnym aparacie. Apple dba o swoje produkty, efektem czego iPhone 8 cały czas otrzymuje aktualizacje systemu operacyjnego.

Ekran iPhone’a 8 oferuje następujące parametry:

  • Przekątna: 4,7 cala,
  • Rozdzielczość: 750 x 1334 px,
  • Technologia wykonania: Retina,
  • Zagęszczenie punktów na cal (PPI): 326

iPhone 8 pracuje pod kontrolą procesora Apple A11 Bionic, który do pomocy dostał 2 GB pamięci RAM. Za zdjęcia odpowiada pojedynczy, 12-Mpix aparat ze światłem f/1.8, który posiada optyczną stabilizację obrazu. Nie zabrakło też wsparcia dla nagrywania wideo w rozdzielczości 4K przy 60 FPS-ach. Bateria wspiera ładowanie bezprzewodowe, a urządzenie debiutowało na rynku z iOS’em 11. Wydaje się, że jest to jedno z najlepiej wyposażonych urządzeń z ekranem, który ma przekątną mniejszą niż 5 cali, które można odnaleźć na rynku.

BlackBerry KEYone

BlackBerry KEYone, fot: producenta

Ciekawy smartfon, który w zasadzie przeszedł bez większego echa. No, może poza początkowym „wow”, kiedy wiele osób zachwycało się tym, że firma z Kanady potrafi tak dobrze połączyć fizyczną klawiaturę z wyświetlaczem dotykowym. Minęły już czasy, kiedy BlackBerry stawiało na swój własny system operacyjny. Obecnie urządzenia firmy pracują pod kontrolą Androida i nie inaczej mają się rzeczy w KEYone, którego teraz można nabyć za całkiem sensowne pieniądze.

Dość specyficzny w swoim wyglądzie ekran prezentuje się następująco:

  • Przekątna: 4,5 cala,
  • Rozdzielczość: 1080 x 1620 px,
  • Technologia wykonania: IPS,
  • Zagęszczenie punktów na cal (PPI): 433

Urządzenie posiada całkiem sensowne podzespoły, na jakie składa się Snapdragon 625, 3 GB RAM oraz 32 GB na pliki użytkownika. Bateria ma sporą pojemność wynoszącą 3505 mAh, a moduł głównego aparatu to pojedyncze, 12-Mpix oczko ze światłem f/2.0. Cieszy też obecność EIS (elektronicznego stabilizowania obrazu) oraz wsparcie dla nagrywania materiałów w 4K przy 30 klatkach na sekundę. Szkoda, że smartfon nie wspiera obsługi dwóch kart SIM, jednak czasem nie można mieć wszystkiego.

MyPhone HAMMER Energy

MyPhone Hammer Energy, fot: producenta

Linia Hammer to urządzenia, które cechuje wzmocniona odporność. Powinny one wytrzymać nieco więcej aniżeli zwykły smartfon, który nie może pochwalić się takimi cechami, jak certyfikacja IP 68. Dobre wrażenie sprawia też akumulator, którego pojemność wynosi aż 5000 mAh. To sporo, dzięki czemu w ciemno można założyć, że urządzenie na jednym cyklu ładowania powinno wytrzymać dość długo. Jeśli przywykniecie do specyficznego wyglądu smartfona, powinniście docenić szereg jego zalet.

Ekran cechuje się następującymi parametrami:

  • Przekątna: 5 cali,
  • Rozdzielczość: 720 x 1280 px,
  • Technologia wykonania: IPS,
  • Zagęszczenie punktów na cal (PPI): 294

Całość napędza MediaTek MT6737 z grafiką Mali T720 w asyście 2 GB RAM. Nie jest to więc zestaw o najpotężniejszych podzespołach, jakie widziała branża mobilna. Mamy też 16 GB pamięci wbudowanej z opcją rozbudowy o dalsze 32 GB przez slot microSD. Główny moduł aparatu to 8-Mpix moduł od Sony, a z przodu mamy 2-Mpix moduł. Miłym urozmaiceniem jest wsparcie dla obsługi dwóch kart SIM. Podejrzewam, że z tego trybu wielu właściciela Hammera Energy będzie korzystało całkiem chętnie.

Neffos X1

Neffos X1, fot: producenta

Producent jest firmą-córką TP-Link, którą najpewniej wielu z Was kojarzy zwłaszcza z modemami oraz szeroko rozumianymi akcesoriami, które odpowiadają za łączność w ramach sieci bezprzewodowych. Miło mi jednak zauważyć, że firma-córka producenta tworzy naprawdę udane, a zarazem bardzo przystępnie wycenione smartfony, które trafiają w gusta wielu osób. Jeśli nie chcecie płacić za urządzenie kroci, to Neffos X1 jest opcją, którą na pewno warto wziąć pod uwagę.

Ekran Neffosa X1 kusi następującymi parametrami:

  • Przekątna: 5 cali,
  • Rozdzielczość: 720 x 1280 px,
  • Technologia wykonania: IPS,
  • Zagęszczenie punktów na cal (PPI): 294

Neffosa X1 napędza MediaTek Helio P10. Wersja, do której macie linka powyżej posiada 3 GB pamięci RAM oraz 32 GB na dale użytkownika. Dobre wrażenie zostawia po sobie też 13-Mpix aparat od Sony (IMG258), który potrafi wygenerować naprawdę niezłe zdjęcia. Mamy też slot na kartę microSD, skaner linii papilarnych oraz przyjazną dla oka nakładkę systemową producenta. Ucieszy Was też nieduża waga smartfona. Waży on tylko 135 gramów.

Sony Xperia XZ2 Compact

Sony Xperia XZ2 Compact, fot: producenta

Na końcu nieśmiertelna linia Compact od Sony. Japończycy uczynili z niej pewnego rodzaju znak rozpoznawczy. Trudno bowiem znaleźć w świecie Androida inne urządzenie, które oferuje topowe podzespoły będące w zasadzie kalką tego, co można znaleźć w pełnowymiarowej wersji flagowca, w tym wypadku Xperii XZ2. I tak, mimo relatywnie niewielkich gabarytów, smartfon jest potężnym ex-flagowcem, który spokojnie może ścigać się z niemal każdym urządzeniem, jakie znajdziemy na rynku.

Wyświetlacz XZ2 Compact oferuje:

  • Przekątna: 5 cali
  • Rozdzielczość: 1080 x 2160 px,
  • Technologia wykonania: IPS,
  • Zagęszczenie punktów na cal (PPI): 483

„Maluch” od Sony pracuje pod kontrolą Snapdragona 845. Mamy też 4 GB RAM, 64 GB pamięci na dane (z opcją poszerzenia przez slot SD nawet o 400 GB) oraz wart pochwały, 19-Mpix aparat główny ze światłem f/2.0. Sony nie oszczędzało na modułach łączności, efektem czego nie zabrakło tu NFC czy Bluetooth 5.0. XZ2 Compact jest zgodna z nową filozofią AmbientFlow, efektem czego skaner linii papilarnych powędrował na tylną ścianę, a obramowanie stało się nieco bardziej obłe niż przykładowo w starszej Xperii XZ1 Compact. Jeśli szukacie wydajnego, a zarazem niedużego smartfonu z najwyższej półki, to zdecydowanie powinniście dopisać Xperię do swojej listy 🙂

zdjęcie główne: Pixabay