Wyciekają rendery Sony Xperii XZ4. Kroi się rewolucja. Co ważne, zmiany idą w dobrą stronę

Wyciekają rendery Sony Xperii XZ4. Kroi się rewolucja. Co ważne, zmiany idą w dobrą stronę

Sony zwykle jest dość konsekwentną marką. Jeśli firma uprze się na jedno rozwiązanie, to potrafi trzymać się go latami. Idealnym potwierdzeniem tych słów jest w zasadzie niezmieniana, a modyfikowana bryła Xperii z rodziny Z. Tym razem jednak w Sony coś drgnęło, bowiem Xperia XZ4 w niczym nie przypomina starszej XZ-trójki.


Idzie nowe czy wraca stare?

Po dość krótkim eksperymencie Sony wycofuje się ze skanera linii papilarnych ulokowanego na tylnej ramce obudowy. Producent wraca „do korzeni”, lokując czytnik linii papilarnych na prawej ramce, najpewniej w przycisku Power. To patent znany i ceniony przez posiadaczy starszych smartfonów tej firmy, ot, choćby Xperii Z5. Mówiąc szczerze, wydaje mi się, że jest to krok w dobrą stronę, choć z uśmiechem na twarzy powitałbym także skaner zintegrowany z ekranem.

Przysłowiową petardą może być jednak zastosowanie aż potrójnej matrycy głównej. Tak, u Sony. U firmy, która zdecydowała się postawić na podwójną optykę tylko raz, w Xperii XZ2 Premium. A tu nagle, z zaskoczenia, zmiana o 180 stopni i zwrot ku potrójnej optyce głównej. Optyce, o której niestety w chwili obecnej nie wiemy nic. Mam nadzieję, że w parze z trzema modułami aparatu pójdzie też zmniejszenie parametru światła. Do tej pory flagowce od Sony zatrzymały się na f/2.0 podczas gdy konkurencja często osiąga próg f/1.6.

Ekran nowego flagowca ma oferować imponującą przekątną 6,5 cala w formacie 21:9. Powiedzieć, że to spory wzrost względem Xperii XZ3, która ma 6-calowy wyświetlacz, to jak nic nie powiedzieć. Kolejną ciekawą zagrywką zdaje się być wycofanie z zagiętego ekranu krawędziowego i powrót do wersji płaskiej, tzw. flat. Spodziewam się zachowania matrycy OLED, która w obecnym flagowcu sprawuje się po prostu rewelacyjnie.

Sony Xperia XZ4 /fot: OnLeaks na Twitterze

Kończąc, należy dopowiedzieć o braku portu słuchawkowego 3,5 mm oraz o absolutnej anonimowości specyfikacji technicznej smartfona. Nie wiemy, na jakim będzie pracował procesorze, ile będzie miał pamięci RAM ani co zaoferują matryce główne. Wiemy natomiast, że ekran będzie pozbawiony notcha, za co należą się Japończykom wielkie brawa.

źródło: MySmartPrice, OnLeaks

na zdjęciu głównym: Sony Xperia xZ3 (fot: producenta)