Ciekawa zagrywka Sony: Japończycy najpewniej zmienią nazewnictwo swoich smartfonów

Ciekawa zagrywka Sony: Japończycy najpewniej zmienią nazewnictwo swoich smartfonów

Sony nie przestaje mnie zaskakiwać. Firma naprawdę przyłożyła się do planowanej Xperii XZ4, która – w oparciu o plotki, które już poznaliśmy – wyrasta na jedną z najciekawszych konstrukcji, jaką zobaczymy w Barcelonie. Teraz, niejako z zaskoczenia, pojawiła się informacja o planowanej zmianie nazewnictwa urządzeń.


Żegnamy linię XA, witamy „Dziesiątki”?

Do tej pory myśląc o nowych smartfonach Sony ze średniej półki, myśleliśmy o Xperii XA3 i XA3 Plus. Pora zmienić swoje przyzwyczajenia, bowiem jeśli informacje Rolanda Quandta się potwierdzą, to czeka nas spora rewolucja. Słowem, Xperia XA3 to od teraz Xperia 10, a XA3 Plus stanie się Xperią 10 Plus. Jeśli leakster ma rację, zmiana wynika z tego, że firma diametralnie zmienia wygląd tych urządzeń.

Quandt twierdzi, że zmianę nazw potwierdziły jego źródła oraz opakowanie akcesoriów Sony, jakie miał możliwość zobaczyć. I w tym miejscu pada najważniejsza informacja: niejako potwierdza się nam zbliżony do sześciu cali ekran wykonany w formacie 21:9, który będzie pracować w rozdzielczości Full HD+. 21 do 9 to nowość, którą Sony niemal na sto procent pokaże też przy w swoim flagowym urządzeniu. Taki obrót wydarzeń pozwala stwierdzić, że u Japończyków dokonuje się właśnie naprawdę wielka zmiana.

Sony Xperia X10 i X10 Plus, fot: Roland Quandt

Spodziewamy się, że Dziesiątka, czyli – do niedawna – Xperia XA3 będzie pracować pod kontrolą Snapdragona 630 w asyście 3 GB RAM oraz 64 GB na dane użytkownika. Sony zaczyna wreszcie dostrzegać potencjał podwójnej matrycy głównej, bowiem średniak z Kraju Kwitnącej Wiśni będzie oferował duet 13 + 5 Mpix. Niestety, ale szczegółowa specyfikacja aparatu wciąż pozostaje nieznana.

Urządzenie z dopiskiem „Plus” w nazwie ma oferować następujące podzespoły:

  • Ekran: 6,5 cala, 21:9, Full HD+,
  • Procesor: Snapdragon 660,
  • Pamięć RAM: 4 GB,
  • Pamięć na pliki użytkownika: 64 GB,
  • Aparat główny: 12 + 10 Mpix.
Sony Xperia X10 i X10 Plus, fot: Roland Quandt

Czy zmiany pójdą dalej?

Nie wiemy jeszcze czy flagowa Xperia XZ4 także doczeka się zmiany nazewnictwa. Warto jednak odnieść się do tego, że na przestrzeni ostatnich lat wiele firm zaczęło dążyć do jak najwyższej cyfry w nazewnictwie swoich produktów. Choćby iPhone, gdzie X symbolizuje rzymską dziesiątkę. Samsung na dniach pokaże flagowca o nazwie Galaxy S10, a blisko tej grupy mamy chociażby Xiaomi Mi 9. No i Huawei, który podszedł do sprawy jeszcze ambitniej. Na rynku mamy już flagowego Mate’a 20 Pro, a w przygotowaniu jest Huawei P30. Może po prostu Sony uznało, że Xperia XA z cyfrą 3 w nazwie wygląda na tym tle nieatrakcyjnie? 😉

Kończąc, warto też dopowiedzieć, że za Xperię X10 przyjdzie nam rzekomo zapłacić 349 euro (~1480 złotych), a wersja z Plusem może kosztować 429 euro, czyli ~1870 złotych.

źródło: WinFuture

zdjęcie główne: Sony Xperia XZ3, fot: producenta