Samsung ogranicza produkcję smartfonów w Chinach

Samsung ogranicza produkcję smartfonów w Chinach

Koreański gigant stale i niezmiennie pozostaje jednym z liderów rynku. Mimo, że w 2018 roku branża mobilna nieco ucierpiała, chyba nikt nie spodziewał się tego, że Samsung nagle zacznie ograniczać produkcję swoich urządzeń. A jednak – według informacji Reutersa – tak się właśnie stanie.


W Chinach producent nie radzi sobie zbyt dobrze?

Patrząc na półki sklepowe w naszych rodzimych elektromarketach, mogłoby się wydawać, że Samsung jest obecny dosłownie wszędzie. Europejskiemu klientowi może wręcz nie przemknąć przez myśl, że w Chinach udziały firmy stopniały z ~20% do jednego procenta. Na tak diametralny regres wystarczyło zaledwie pięć lat. Widać więc dość wyraźnie, że rodzime chińskie firmy bardzo umiejętnie przystopowały ambicje producenta.

Zobacz też: Rodzina Samsung Galaxy S10 – informacje i ceny

Zgodnie z informacjami agencji, produkcja w jedynej ulokowanej w Chinach fabryce Samsunga, w Huizhou, zostanie zmniejszona. Nie wiemy jeszcze o ile, jednak jest to dość niepokojący dla Koreańczyków trend. W tym miejscu trzeba nadmienić, że firma w zeszłym roku zamykała swoją fabrykę w Tianjin. Zasadnym wydaje się być pytanie o to, czy firma zamierza jeszcze w ogóle walczyć o chińskiego klienta czy też raczej da za wygraną.

Zobacz też: TOP 5 smartfonów od Samsunga

Ostatnie wieści były dla Samsunga pozytywne. W pierwszym kwartale 2019 roku odnotowano wzrost sprzedaży (w ujęciu jednostkowym) o 40%. To bardzo dobry wynik, jednak najwyraźniej w skali tak ogromnego rynku jak chiński, nie skłoniło to producenta do zmiany swoich planów. Przypomnijmy, że firma ma swoje fabryki także w Indiach oraz Wietnamie. Z tego też względu nie ma najmniejszych powodów do obaw o ciągłość dostaw na inne rynki. 

Kończąc, warto zastanowić się nad tym, czy decyzja producenta pośrednio nie wynika z wojny handlowej, która właśnie toczy się między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, choć niestety obawiam się, że o oficjalne potwierdzenie lub zaprzeczenie tej informacji może być ciężko.

źródło: Reuters

na zdjęciu głównym: Samsung Galaxy Note 9, fot: własne